BEZ obzira na iskustvo u kuhinji, dovoljan je trenutak nepažnje da ručak zagori – i to se može dogoditi baš svakome.Često se to događa kod dinstanja luka i povrća ili pečenja mesa, dovoljno je samo se malo odmaknuti i ne podliti vodom kako bi se sve na dnu zapeklo i pocrnilo.
Ipak, ručak se u velikoj većini slučajeva može spasiti. Evo nekih malih trikova kako da to napravite.
Ako ste primijetili da je jelo zagorjelo, odmah ga maknite s vatre i ni slučajno nemojte promiješati. Miješanjem ćete zagoreni dio s dna proširiti po cijelom jelu i sve će poprimiti miris dima i gorčine.
Polako žlicom ili šefljom prebacite samo gornji, nezagoreni dio u drugu posudu. Nemojte grebati po dnu. Ako treba, žrtvujte donjih par centimetara jela kako biste spasili ostatak.
Kod juha i variva, možete i lagano izliti sadržaj – ali vrlo pažljivo, da talog ostane na dnu.
Ako je jelo lagano "pokupilo" miris dima, možete ga ublažiti:
U nekim slučajevima pomaže i malo limunovog soka ili octa, ali oprezno – da ne promijenite okus jela u drugom smjeru.
Ako ste zapekli meso, povrće ili lazanje u pećnici, pa je dno crno, pokušajte spasiti gornji sloj. Tankim nožem ili lopaticom odvojite ono što nije zahvaćeno i premjestite na čisti tanjur.
Ako je izgorio samo rub – odrežite ga. Djeluje banalno, ali u većini slučajeva spasit ćete više od pola jela.
Ako cijelo jelo smrdi po dimu i ima gorak okus – nemojte ga spašavati na silu. U tom slučaju bolje je napraviti sendviče i nasmijati se situaciji.
Najvažnije je da ne paničarite i ne miješate kad vidite da je dno zagorjelo. Većina jela može se spasiti ako brzo reagirate, prebacite čisti dio i ublažite štetu.