S nekih kuhanih jaja ljuska se guli "u komadu", a s drugih nikako - evo zašto

KUHALI ste jaja - jedno se guli savršeno i u jednom potezu, dok se drugome ljuska skida komadić po komadić, a s njom ostaju i komadi bjelanjka. Skidanje ljuske s kuhanog jajeta može biti frustrirajuće, osobito kada se bjelanjak zalijepi za unutarnju opnu i guli zajedno s ljuskom. Evo zašto se to zapravo događa i kako si pomoći.
Radi se o svježini jajeta
Glavni razlog zašto se ljuska teško skida s kuhanog jajeta je svježina. Svježa jaja imaju niži pH (oko 7.6), što znači da je bjelanjak čvrsto vezan uz unutarnju opnu ljuske. Kada pokušate oguliti takvo jaje, membrana ostaje zalijepljena za bjelanjak i dolazi do pucanja i gubitka dijelova jajeta.
Kod starijih jaja, pH se tijekom vremena povisuje (do 9.2 i više), što uzrokuje razdvajanje bjelanjka i membrane. Zato se kod starijih jaja ljuska puno lakše odvaja - bez oštećenja.
Idealna jaja za kuhanje - ne previše svježa
Ako kuhate jaja za salate, punjenje ili bojenje, najbolje je koristiti jaja stara oko 7 do 10 dana. Takva su i dalje potpuno sigurna za konzumaciju, ali će se oguliti znatno lakše od tek kupljenih, svježih jaja.
A evo i kako si dodatno olakšati guljenje jaja. Dodajte žličicu sode bikarbone u vodu - povećava pH i dodatno odvaja bjelanjak od membrane. Jaja nakon kuhanja odmah stavite u hladnu vodu ili led - toplinski šok pomaže da se ljuska lakše odvoji. Jaje lagano razbijte sa svih strana prije guljenja i malo ga “zarolajte” među dlanovima, tako će ljuska popucati ravnomjernije.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati