Moždano mrtva žena u Georgiji mora nositi fetus do poroda zbog zabrane pobačaja

TRUDNA žena u američkoj saveznoj državi Georgiji, koja je proglašena moždano mrtvom nakon hitne medicinske situacije, već je tri mjeseca na aparatima za održavanje života kako bi se fetus razvio do porođaja. Prema riječima njezine obitelji, bolnica je rekla da je to obvezno prema strogom zakonu protiv pobačaja.
Budući da do termina poroda ima više od tri mjeseca, ovo bi mogla biti jedna od najdužih trudnoća takve vrste. Njezina je obitelj ogorčena što zakon, koji ograničava pobačaj ako postoji srčana aktivnost, ne dopušta obitelji da odlučuje hoće li trudnica ostati na aparatima za održavanje života, piše Associated Press.
Takozvani "zakon o otkucajima srca" u Georgiji jedan je od restriktivnih zakona o pobačaju koji su doneseni u mnogim konzervativnim saveznim državama nakon što je američki Vrhovni sud prije tri godine poništio presudu Roe protiv Wadea, koja je jamčila legalnost pobačaja.
Moždana smrt zbog krvnih ugrušaka
Adriana Smith, 30-godišnja majka i medicinska sestra, proglašena je u veljači moždano mrtvom, što znači da je pravno mrtva, izjavila je njezina majka April Newkirk. Kaže da je njezina kći imala jake glavobolje zbog kojih je zatražila liječničku pomoć u Atlanti, gdje je dobila lijekove i bila puštena kući. Sljedećeg jutra jedva je disala. Bolnica Emory University utvrdila je da ima krvne ugruške i proglasila ju je moždano mrtvom.
Newkirk je izjavila da je Smith sada trudna 21 tjedan. Uklanjanje cijevi za disanje i drugih uređaja za održavanje života vjerojatno bi ubilo fetus. Obitelj Smith kaže da su im liječnici u Emoryju rekli kako im nije dopušteno zaustaviti ili ukloniti uređaje koji održavaju njezino disanje jer državni zakon zabranjuje pobačaj nakon što se otkrije srčana aktivnost, što je obično oko šestog tjedna trudnoće.
Zakon je donesen 2019. godine, ali nije se provodio sve dok presuda Roe protiv Wadea nije poništena presudom Dobbs protiv Jackson Women's Health Organizationa iz 2022. godine, čime je otvoren put za zabrane pobačaja. Dvanaest saveznih država provodi zabrane pobačaja u svim fazama trudnoće, a još tri imaju zabrane poput one u Georgiji koje stupaju na snagu nakon otprilike šest tjedana.
Kao i druge, zabrana u Georgiji uključuje iznimku ako je pobačaj nužan za očuvanje života žene. Te su iznimke bile u središtu pravnih i političkih pitanja, uključujući važnu presudu Vrhovnog suda Teksasa prošle godine koja je utvrdila da zabrana u toj državi vrijedi čak i kada postoje ozbiljne komplikacije u trudnoći. Obitelj Smith, uključujući i Adrianinog petogodišnjeg sina, i dalje ju posjećuje u bolnici.
Upitno je zdravstveno stanje fetusa
Newkirk ističe da su liječnici obitelji rekli da fetus ima tekućinu u mozgu i da su zabrinuti za njegovo zdravlje. "Ona je trudna s mojim unukom. No on možda neće vidjeti, možda neće moći hodati, možda neće preživjeti nakon rođenja", rekla je Newkirk. Nije rekla želi li obitelj da se Smith isključi s aparata za održavanje života.
Monica Simpson, izvršna direktorica organizacije SisterSong, koja je pokrenula tužbu protiv zakona o pobačaju u Georgiji, kaže da je situacija problematična: "Njezina je obitelj zaslužila pravo da odlučuje o njezinoj medicinskoj skrbi. Umjesto toga, prošli su više od 90 dana retraumatizacije, skupih medicinskih troškova i nemogućnosti da pronađu razrješenje i krenu prema ozdravljenju."
Thaddeus Pope, bioetičar i odvjetnik na Pravnom fakultetu Mitchell Hamline u St. Paulu u Minnesoti, rekao je da nekoliko saveznih država ima zakone koji posebno ograničavaju prekid tretmana trudnice koja je moždano mrtva, ali Georgia nije jedna od njih.
"Uklanjanje mehaničke ventilacije ili druge potpore ženi ne bi predstavljalo pobačaj. Nastavak liječenja nije zakonski obvezan", rekao je Pope.
Lois Shepherd, bioetičarka i profesorica prava na Sveučilištu Virginia, također je rekla da ne vjeruje da je održavanje života u ovom slučaju zakonski obvezno. Dodala je da nije sigurno može li država inzistirati na tome da Smith ostane na aparatima nakon što je presuda Roe poništena.
Moždana smrt u trudnoći je rijetka
"Prije presude Dobbs, fetus nije imao nikakva prava. A interes države za život fetusa nije mogao biti toliko snažan da nadjača druga važna prava, ali sada to ne znamo," rekla je Shepherd.
Situacija podsjeća na slučaj u Teksasu otprije više od deset godina kada je žena koja je bila moždano mrtva ostala na aparatima za održavanje života otprilike dva mjeseca jer je bila trudna. Sudac je na kraju presudio da je bolnica pogrešno tumačila državni zakon i aparati su isključeni.
Moždana smrt u trudnoći je rijetka. Još su rjeđi slučajevi u kojima liječnici nastoje produžiti trudnoću nakon što je žena proglašena moždano mrtvom.
"To je vrlo složena situacija, ne samo etički nego i medicinski," rekao je dr. Vincenzo Berghella, direktor odjela za medicinu majke i fetusa na Sveučilištu Thomas Jefferson u Philadelphiji.
Analiza iz 2021. godine donosi pregled medicinske literature kroz desetljeća o slučajevima u kojima su liječnici proglasili ženu moždano mrtvom i pokušali produžiti trudnoću. Pronašli su 35 slučajeva.
Od tih trudnoća, 27 je rezultiralo rođenjem živog novorođenčeta, a većina je odmah proglašena zdravima ili s normalnim rezultatima naknadnih testova. No Berghella je također upozorio da je slučaj iz Georgije znatno teži jer je trudnoća bila manje razvijena kad je žena proglašena moždano mrtvom. U 35 proučavanih slučajeva liječnici su uspjeli produžiti trudnoću u prosjeku samo sedam tjedana prije nego što su morali intervenirati zbog komplikacija.
"Teško je majku održati bez infekcija, bez zatajenja srca", rekao je Berghella, koji također ukazuje na slučaj iz Njemačke koji je rezultirao živim rođenjem kada je žena proglašena moždano mrtvom u devetom tjednu trudnoće, otprilike koliko je Smith bila trudna kad je umrla.
Zakon Georgije dodjeljuje osobnost fetusu. Pristalice osobnosti tvrde da oplođena jajašca, embriji i fetusi trebaju biti smatrani osobama s istim pravima kao i rođeni ljudi. Republikanski senator Georgije Ed Setzler rekao je da podržava tumačenje koje primjenjuje bolnica Emory.
Senator smatra da je bolnica ispravno postupila
"Mislim da je potpuno ispravno da bolnica učini sve što može kako bi spasila život djeteta," rekao je Setzler. "Ovo je neobična okolnost, ali mislim da naglašava vrijednost nevinog ljudskog života. Smatram da bolnica postupa ispravno."
Setzler je rekao da je ponekad prihvatljivo isključiti aparate za održavanje života osobi koja je moždano mrtva, ali da je zakon regulirao i slučajeve kad je majka trudna. Smatra da obitelj Smith može zadržati dijete ili ga dati na posvajanje.
Zabrana pobačaja u Georgiji već je bila u središtu pozornosti. Prošle je godine ProPublica izvijestila da su dvije žene u Georgiji umrle nakon što nisu dobile odgovarajuću medicinsku skrb zbog komplikacija nakon uzimanja tableta za pobačaj. Priče Amber Thurman i Candi Miller ušle su u predsjedničku kampanju, a demokratkinja Kamala Harris izjavila je da su smrti rezultat zabrana pobačaja koje su stupile na snagu u Georgiji i drugim državama nakon presude Dobbs.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati