EU uvodi naknadu za milijarde malih paketa iz Kine, objavljeno koliku

EUROPSKA unija planira uvesti jedinstvenu naknadu od 2 eura na milijarde malih paketa koji svake godine pristižu u Uniju, uglavnom iz Kine, čime će dodatno opteretiti internetske trgovce kao što su Temu i Shein.
Povjerenik za trgovinu Maroš Šefčovič izjavio je u Europskom parlamentu da je predložio naknadu za obradu paketa kako bi se "odgovorilo na izazove koje donosi 4.6 milijardi pošiljki godišnje koje stižu izravno na adrese građana". Prema nacrtu prijedloga Europske komisije, u koji je uvid imao Financial Times, naknada od 2 eura primjenjivat će se na izravnu prodaju krajnjim korisnicima, dok će za pakete koji stižu u skladišta iznositi 0.50 eura.
Dio prihoda od naknade koristit će se za pokrivanje troškova dodatnih carinskih provjera, dok će ostatak ići izravno u proračun EU. Više od 90 posto pošiljki dolazi iz Kine.
"Raste broj opasnih proizvoda u EU"
Ova mjera dolazi nakon sličnog poteza SAD-a, koji je odlučio ukinuti svoj "de minimis" režim kojim su se pošiljke u vrijednosti manjoj od 800 dolara izuzimale od carina i papirologije.
Prvi pokušaj Donalda Trumpa da ograniči uvoz malih paketa propao je u veljači, nakon što su američke vlasti priznale da nemaju kapacitete za provjeru svih pošiljki. No Trump je ponovno ukinuo "de minimis" 2. svibnja, uz istodobno snižavanje carina koje su ranije povećane do 120 posto kako bi se izvršio pritisak na Kinu tijekom trgovinskih pregovora. Trenutačni režim čini kupnju jeftinih proizvoda iz inozemstva skupljom za američke potrošače.
U Bruxellesu je Šefčovič pred zastupnicima izjavio kako "ogroman val paketa predstavlja potpuno novi izazov – u pogledu kontrole, sigurnosti i osiguravanja poštivanja standarda". Zabilježen je porast broja opasnih i nesukladnih proizvoda na tržištu EU, a trgovci unutar Unije sve češće se žale na nelojalnu konkurenciju.
Šefčovič je naglasio da ove pošiljke stvaraju "ogromno opterećenje" za carinske službenike. "Ne bih ovu naknadu gledao kao porez, već jednostavno kao naknadu troškova koju bi trebale plaćati platforme", dodao je.
Prema podacima koje je prikupio Financial Times, samo su Nizozemska i Belgija, kao glavna logistička središta EU, prošle godine primile više od milijardu paketa.
"Moramo uspostaviti kontrolu"
Anna Cavazzini, zastupnica njemačkih Zelenih i predsjednica parlamentarnog odbora za unutarnje tržište, podržala je plan. "Važno je uspostaviti kontrolu. To će potaknuti prodavatelje da se ponovno okrenu skladištima, kao što su to činili prije. Carini je mnogo lakše provjeravati uzorke iz veće pošiljke nego pojedinačne artikle", izjavila je za FT.
Tvrtke Temu i Shein zasad nisu komentirale ove najave.
Očekuje se da će države članice ovu naknadu uključiti u širi paket reformi carinskih pravila, koji uključuje strože kontrole i bolju koordinaciju unutar jedinstvenog tržišta. U sklopu reforme, EU planira i ukidanje vlastitog "de minimis" izuzeća za pošiljke manje vrijednosti od 150 eura. Time bi se platforme prisilile da se registriraju za PDV, čime bi prvi put preuzele odgovornost za kvalitetu robe kao uvoznici.
Prijedlog je prošlog tjedna Komisiji predstavio povjerenik za proračun Piotr Serafin, kao jednu od opcija za povećanje prihoda unijskog proračuna.
"Ova naknada neće donijeti ogroman iznos, ali svaki cent pomaže", rekao je jedan izvor upućen u raspravu unutar Komisije. "Uz to, pokazuje inicijativu i rješava problem koji mnogi smatraju ozbiljnim."

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati