Zašto tržište obveznica odjednom paničari zbog Trumpovog "velikog, prekrasnog zakona"

TRŽIŠTE obveznica, koje je izrazito neprivlačno, obično je prilično tiho. No kad to požele, ulagači u obveznice mogu poslati glasnu i jasnu poruku Washingtonu. Upravo su to učinili u četvrtak. Aukcija 20-godišnjih obveznica koju je američko Ministarstvo financija održalo u srijedu naišla je na neuobičajeno slabu potražnju.
Prema podacima Ministarstva financija, investitori koji su kupili obveznice tražili su viši prinos od očekivanog, što zapravo znači da su željeli biti bolje plaćeni za preuzimanje rizika posuđivanja novca američkoj državi, piše CNN.
Investitori u obveznice očekuju veće prinose
To je poslužilo kao veliko upozorenje predsjedniku Donaldu Trumpu i republikancima u Kongresu. Slaba potražnja znači da ulagači koji posuđuju novac Sjedinjenim Američkim Državama smatraju kako je Trumpova agenda, osobito prijedlog zakona o "velikom, prekrasnom" smanjenju poreza, učinila Ameriku neprihvatljivo rizičnom investicijom. Oni neće nastaviti puniti državnu blagajnu ako za to ne budu bolje plaćeni.
Dioničko tržište počelo je pokazivati znakove panike zbog te vijesti. Dow je pao za više od 800 bodova, bilježeći nagli pad nakon lošeg interesa na aukciji. Problemi s Wall Streeta uskoro bi se mogli osjetiti i drugdje, piše CNN.
Tržište obveznica već je bilo na rubu. Cijene obveznica padale su posljednjih tjedana, a prinosi, koji se kreću obrnuto od cijena, rasli su iz više razloga. Strahovi od recesije donekle su ublaženi nakon što je Trumpova administracija prošlog tjedna znatno smanjila carine na kinesku robu.
Ipak, inflacija i dalje izaziva veliku zabrinutost jer su tvrtke koje su posljednjih dana objavile svoja financijska izvješća, uključujući tržišne gigante poput Walmarta, izjavile da će biti prisiljene podići cijene zbog carina.
Prinosi rastu i širom svijeta, stvarajući konkurenciju američkim obveznicama. A trgovanje u kojem su američke dionice, dolar i obveznice postali manje privlačni ponovno je oživjelo zbog rastuće zabrinutosti oko duga, potaknute zakonom o poreznom smanjenju i sniženjem američkog kreditnog rejtinga koje je Moody's objavio u petak. To je izazvalo strah da strani ulagači ubuduće možda neće htjeti ulagati u američke državne obveznice.
Hoće li tržište obveznica ponovno preplašiti republikance?
Takozvano "veselo" tržište obveznica, kako ga je Trump ranije nazivao, zabrinulo je ministra financija Scotta Bessenta i ministra trgovine Howarda Lutnicka dovoljno da uvjere Trumpa da promijeni smjer ubrzo nakon objave trgovinskog sporazuma povodom "Dana oslobođenja" 2. travnja, izvijestio je CNN. Zato je privremeno povukao svoje "recipročne" carine za desetke zemalja.
Pitanje sada glasi: Hoće li tržište obveznica ponovno preplašiti republikance, dovoljno da promijene "veliki, prekrasni zakon"? Zagovornici smanjenja duga unutar Republikanske stranke žale se na izvješće Kongresnog ureda za proračun koje navodi da će zakon povećati američki dug od 36 bilijuna dolara za gotovo četiri bilijuna dolara.
To nije samo broj: Amerika mora plaćati kamate na sav taj dug. Samo u ovoj fiskalnoj godini Amerika je već potrošila 684 milijarde dolara na održavanje duga, što iznosi 16% ukupne savezne potrošnje, samo na kamate.
Više kamate znače skuplju svakodnevicu
Ministarstvo financija uskoro će ponovno puniti svoje blagajne nakon što Kongres poveća gornju granicu zaduživanja, čime će vlada ponovno moći posuđivati novac. Ako ulagači u obveznice budu zahtijevali više prinose, to će znatno poskupjeti financiranje američkog duga, dovodeći u opasnost buduće programe socijalne sigurnosti, što je jedan od razloga zašto republikanci govore o velikim rezovima za Medicaid.
Više kamatne stope na obveznice također će život učiniti skupljim za obične Amerikance. Mnogi zajmovi koji su vezani uz prinose na državne obveznice, poput hipotekarnih kredita, kamata na kreditne kartice i automobilskih kredita, rastu kako rastu prinosi na obveznice. To bi moglo usporiti gospodarstvo, umanjujući učinak zakona o smanjenju poreza, za koji se očekuje da će potaknuti gospodarsku aktivnost.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati