U Češkoj u nekoliko dana ostavljene dvije bebe u babyboxovima

U ČEŠKOJ su u razmaku od nekoliko dana u babyboxovima pronađene dvije novorođene bebe - djevojčica u Ostravi i dječak u Boskovicama.
Djevojčica Linde iz Ostrave
U gradskoj bolnici u Ostravi, danas poslijepodne, u babyboxu je pronađena novorođena djevojčica. Na prvi pogled izgledala je zdravo, a procjenjuje se da je rođena samo nekoliko sati ranije, jer je još imala pupkovinu vezanu tkaninom, bila je prekrivena krvlju.
"Djevojčici smo dali ime Linde. Bila je gola, zamotana u šarenu dekicu i stavljena u babybox u 14:10. Liječnici su utvrdili da je u dobrom stanju, iako nije bila ni okupana ni očišćena", rekao je Ludvík Hess, osnivač mreže babyboxova u Češkoj.
Dječak Vojtěch iz Boskovica
Samo nekoliko dana ranije, u ponedjeljak navečer, u babyboxu u Boskovicama pronađen je novorođeni dječak, koji je dobio ime Vojtěch. Bio je zamotan samo u dekicu, težio je 2600 grama i liječnicima se činio blago nedonošen. Odmah je prebačen u Dječju bolnicu u Brnu.
Statistika babyboxova u Češkoj: 277 ostavljenih beba
Od 2005. godine, otkako postoji sustav babyboxova u Češkoj, 276 djece je ostavljeno u sigurnim inkubatorima, a s dolaskom djevojčice Linde, broj se popeo na 277, riječ je o 151 djevojčici i 126 dječaka.
Ovogodišnji broj novopronađenih beba u babyboxovima sada iznosi sedam.
Što je babybox i kako funkcionira?
Babybox je posebno dizajnirana inkubatorska kutija koja se nalazi na vanjskoj strani bolnica i dostupna je 24 sata dnevno. Kada se dijete položi u babybox:
- aktivira se grijanje i ventilacija,
- s malim vremenskim odmakom oglašava se tihi alarm,
- medicinsko osoblje tada dolazi i preuzima dijete.
Cilj babyboxova je spriječiti ugrožavanje života i zdravlja neželjenih ili ugroženih novorođenčadi, pružajući anonimnu i sigurnu mogućnost odlaganja djeteta, pišu češki portali.
U Zagrebu je otvoren prvi prozor za ostavljanje neželjenih beba
U Zagrebu je u veljači otvoren takozvani Prozor života, mjesto na kojem majke mogu anonimno ostaviti neželjenu djecu. Prozor se nalazi u sklopu samostana Pohoda Marijina, uz kapelu Corpus Domini na Trešnjevci u Mošćeničkoj ulici.
Svaka majka može otvoriti prozor i ostaviti dijete bez straha od otkrivanja identiteta. Naime, iako je prostorija za ostavljanje beba opremljena videonadzorom, on ne gleda na ulicu, već isključivo na krevetić, odnosno inkubator s grijanim gelom. U trenutku kada se u njega položi dijete, aktivira se Svaka majka može otvoriti prozor i ostaviti dijete bez straha od otkrivanja identiteta. Naime, iako je prostorija za ostavljanje beba opremljena videonadzorom, on ne gleda na ulicu, već isključivo na krevetić, odnosno inkubator s grijanim gelom. U trenutku kada se u njega položi dijete, aktivira se alarm redovnicama u samostanu i na mobitelu Alberte Vrdoljak, predsjednice Udruge Betlehem.
"Zahtijevamo hitno uklanjanje prozora"
Ženska mreža je oštro osudila otvaranje prozora te upozorila javnost i institucije na, kako kaže, protuzakonitost i kažnjiva obilježja tog čina. Ženska mreža Hrvatske je savez ženskih udruga osnovan 1996. godine. Okuplja organizacije, grupe i inicijative koje se bave zagovaranjem i zaštitom prava žena.
Napisale su da zahtijevaju hitno uklanjanje prozora za ostavljanje djece i sankcioniranje odgovornih sukladno važećim zakonima Republike Hrvatske, zbog poticanja na počinjenje kaznenog djela napuštanja djeteta.
"Ovakva praksa prisiljava žene da okončaju neželjene trudnoće porodom, izlažući ih nesigurnim uvjetima, ugrožavanju fizičkog i mentalnog zdravlja te postupanjima na vlastitu štetu. Takozvani prozor života je protuzakonit, opasan i suprotan najboljem interesu djeteta. Njime se stvara paralelni, izvaninstitucionalni sustav skrbi za djecu, koji je u suprotnosti s važećim zakonima RH", stoji u objavi.
U SAD-u je od kraja 90-ih na ovaj način predano više od stotinu beba
Inače, ovakva praksa u svijetu funkcionira od kraja 90-ih. U SAD-u postoji preko 70 ovakvih kutija, a postavljaju se u sklopu zakona koji dekriminalizira čin ostavljanja neozlijeđene dojenčadi. Danas svaka od 50 država ima zakone o sigurnom utočištu. Otkako je postavljena prva kutija, na ovaj način predano je više od stotinu beba.
Kutije za bebe obično se nalaze u vatrogasnim postajama, odjelima hitne pomoći i bolnicama. Novorođenče je u kutiji sigurno i zaštićeno dvije minute, a onda se oglasi alarm koji upozorava nadležne da je beba unutra.
Prva kutija za neželjene bebe u Bruxellesu je postavljena 2021., a u Antwerpenu još 2000. U prosjeku se u njoj nađe jedna beba godišnje, piše Brussel Times. Njemačka i Švicarska imaju sličan sistem.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati