Sud EU odlučuje je li Von der Leyen trebala novinarki predati poruke sa šefom Pfizera

SUD EU DANAS će odlučiti je li Europska komisija bila u pravu što je uskratila javnosti tekstualne poruke koje su razmijenili njezina predsjednica Ursula von der Leyen i izvršni direktor Pfizera Albert Bourla uoči sklapanja ugovora o nabavi cjepiva za koronavirus.
Tužbu su podnijeli New York Times i njegova dopisnica Matina Stevis-Gridneff, navodeći kršenje pravila transparentnosti nakon što im je Komisija odbila predati tekstualne poruke na zahtjev. Novinarka je u travnju 2021. otkrila da su von der Leyen i izvršni direktor Pfizera razmjenjivali SMS poruke uoči sklapanja ugovora o nabavi cjepiva.
Sljedeće je godine zatražila sve tekstualne poruke koje su von der Leyen i Bourla razmijenili između 1. siječnja 2021. i 11. svibnja 2022., a prema zakonskom pravu na pristup javnim dokumentima EU.
Ugovori o cjepivu su pod više istraga
Odbijanje Komisije potaknulo ju je da iznese slučaj pred Europski sud pravde, uz potporu svojih novina. Kako je izvijestio New York Times, osobni kontakt između von der Leyen i izvršnog direktora Pfizera bio je ključan za postizanje dogovora o kupnji cjepiva u EU vrijednoj više milijardi eura na vrhuncu pandemije.
U proljeće 2021. Komisija je u ime 27 država članica EU zaključila ugovor vrijedan do 35 milijardi eura ako se u potpunosti izvrši za 1,8 milijardi doza cjepiva. Komisija je prilikom odbijanja zahtjeva novinarke tvrdila da ne posjeduje takve dokumente.
Način na koji Komisija postupa s ugovorima o cjepivu protiv koronavirusa izazvao je kritike. Godine 2022. Europski ombudsman, neovisno tijelo, oštro je osudio odgovor Komisije na zahtjeve za pristup tekstovima. Ured europskog javnog tužitelja također trenutačno istražuje kupnju cjepiva protiv koronavirusa u EU.
Ovo nije jedini slučaj
U odvojenom slučaju, Opći sud EU prošle je godine presudio da Komisija nije javnosti omogućila dostatan pristup kupoprodajnim ugovorima za cjepiva protiv koronavirusa. Saslušanje 15. studenog 2023. dovelo je do živahne razmjene između dviju strana u Luksemburgu. Bondine Kloostra, odvjetnica New York Timesa, optužila je Komisiju da je kršila načela dobre uprave i komunikacije previđajući važnost ovih tekstualnih poruka.
S druge strane, Paolo Stancanelli, odvjetnik odgovoran za obranu Komisije, ustvrdio je da razmijenjene SMS poruke ni na koji način nisu bile dio pregovora o uvjetima nabave cjepiva. Priznao je postojanje poruka, ali i tvrdio da se pregovori o ugovoru nisu odvijali putem SMS-a.
Nadalje, službe Komisije, od kojih je 2022. zatraženo da pronađu te poruke, kontaktirale su ured von der Leyen, iz kojeg je rečeno da ih ne mogu pronaći. Afera je izazvala kontroverze unutar institucija u Bruxellesu, a u siječnju 2022. Komisija je preko glasnogovornika naznačila kako razmatra ažuriranje svoje politike o pristupu dokumentima, ne navodeći dodatne pojedinosti.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati