Njemačka firma preko Slovenije slala Rusiji tehnologiju vrijednu milijarde eura

UNATOČ višestrukim krugovima sankcija koje je Europska unija uvela protiv Rusije zbog invazije na Ukrajinu, njemačka tehnološka tvrtka Kontron isporučila je u drugoj polovici 2023. više od 3,5 milijuna eura osjetljive telekomunikacijske opreme svojoj podružnici u Rusiji, otkriva istraživanje portala Politico.
Oprema je izvezena putem slovenske podružnice tvrtke, Kontron d.o.o., i poslana ruskoj tvrtki Iskra Technologies – u potpunosti u vlasništvu Kontrona. Među proizvodima našao se i sustav SI3000, uređaj dvostruke namjene koji može nadzirati i presretati komunikacijski promet.
Ove pošiljke zabilježene su između srpnja i studenoga 2023., dakle mjesecima nakon što je EU u lipnju te godine donijela 11. paket sankcija kojim se strogo ograničava izvoz napredne tehnologije i tehnologije dvostruke namjene u Rusiju.
Kontron tvrdi da se radilo o isporuci temeljenoj na prethodno odobrenim narudžbama i važećim slovenskim izvoznim dozvolama. "Nakon stupanja na snagu 11. paketa sankcija 23. lipnja 2023. prestali smo s izvođenjem novih isporuka i realizirali samo prethodno odobrene narudžbe, u skladu s izdanim dozvolama i važećim EU sankcijama", navodi se u priopćenju tvrtke.
Rupe u sustavu sankcija
Prema pravilima EU sankcije na proizvode dvostruke namjene primjenjuju se i na već potpisane ugovore. Međutim, u određenim slučajevima dopuštene su iznimke – primjerice za kibernetičku, hitnu ili medicinsku tehnologiju – uz prethodno odobrenje nacionalnih vlasti. Niti Europska komisija niti njemačke carinske vlasti zasad nisu pokrenule istragu protiv Kontrona.
Ipak, slučaj je izazvao ogorčenje i pozive na jače provođenje sankcija. "Ruski pristup zapadnoj nadzornoj i telekomunikacijskoj tehnologiji izravno pomaže Putinovom ratnom stroju i slabi europsku sigurnost", poručio je zastupnik CDU-a i bivši NATO-ov sigurnosni dužnosnik Roderich Kiesewetter.
Zastupnik Zelenih Konstantin von Notz pozvao je na "zatvaranje svih rupa u europskom sankcijskom režimu bez odgode", istaknuvši da europske i nacionalne vlasti moraju hitno reagirati.
Britansko-američki investitor i aktivist Bill Browder, poznat po svojoj ulozi u sankcioniranju ruskih kršitelja ljudskih prava, poručio je: "Sankcije ne znače ništa bez provedbe."
Tvrtka najavila povlačenje iz Rusije
Kontron je još 2021. osudio rusku invaziju na Ukrajinu i obećao postupno povlačenje s ruskog tržišta. Tvrtka je od tada smanjila broj zaposlenika u Rusiji s gotovo 600 na 240.
Unatoč tome, još uvijek drži 48,4% udjela u ruskoj tvrtki Iskra Technologies (putem slovenskog Kontrona) i ima kontrolni udio zahvaljujući opciji otkupa preostalih dionica. Vlasništvo nad ostatkom dionica tvrtka nije htjela pojasniti, navodeći samo da je riječ o "ruskom entitetu koji nije povezan s državom".
Zanimljivo je da je Iskra Technologies u prosincu 2024. uvrštena na popis sankcioniranih entiteta EU-a, no Kontron do danas zadržava nadzor nad njom. Uz to, Politico otkriva da je slovenska podružnica Kontrona 2022. otpisala 6,4 milijuna eura dugovanja ruskoj tvrtki i odobrila dodatni kredit od 3,5 milijuna eura koji bi trebao dospjeti između 2026. i 2027.
EU pravilnik zabranjuje financiranje sankcioniranih subjekata, no Kontron tvrdi da su te aktivnosti u skladu sa sankcijama.
Sumnjive isporuke u Kazahstan i veze s ruskim obavještajnim sustavom
Istraživanje je pokazalo i da je Kontron nakon lipnja 2023. uputio barem 49 pošiljki opreme SI3000 u Kazahstan, savezničku državu Rusije. Tamošnja vlast već je poručila da neće "slijepo slijediti" sankcije protiv Moskve. Kontron tvrdi da je sva oprema namijenjena isključivo kazahstanskom tržištu, no analitičari upozoravaju da Kazahstan često služi kao tranzitna točka za izbjegavanje sankcija.
U lipnju 2024. Iskra Technologies primila je rusku industrijsku nagradu za "samostalnost u uvozu telekom opreme" u projektu za policiju, a mjesec kasnije investirala je pola milijuna dolara u proizvodnju rutera za državnog operatera Rostelecom.
Ruska vlada sada četiri modela Iskrine opreme klasificira kao "domaće proizvode", što pokazuje koliko se Moskva oslanja na tu tvrtku u zamjeni uvozne tehnologije.
Kontron negira bilo kakav prijenos tehnologije nakon 2022. i tvrdi da Iskra sada djeluje samostalno. No dodatnu sumnju izaziva i činjenica da je ruska sestrinska tvrtka RTSoft, koja se prošle godine spojila s Iskrom, od 2016. imala dozvolu FSB-a za obradu osjetljivih državnih podataka.
Prema američkom sigurnosnom centru CNA, RTSoft je surađivao s Istraživačkim institutom 18, jedinicom povezanom s ruskom vojnom obavještajnom službom GRU. Kontron kategorički odbacuje da danas postoji bilo kakva suradnja s ruskim ministarstvom obrane.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati