Najsušnije proljeće u stoljeću: Poljoprivrednici čekaju kišu koje nema u prognozi

KAD JE SUŠA pogodila farmu Hendrika Jana ten Catea 2018. godine, smanjivši mu urod luka na samo 10 % uobičajene količine, provodio je dane mukotrpno crpeći vodu iz kanala i pumpajući je na svoje usjeve. Jednog dana, preopterećen i zabrinut kako će izvući što više, Ten Cate je pao u kanal i slomio ruku.
Ove godine, dok biljke već rastu, ali ozbiljno nedostaje kiše koja bi natopila mlade usjeve, nizozemski poljoprivrednik ponovno sa zabrinutošću prati vremensku prognozu. "Ovo je kritično razdoblje, treba nam voda svaki tjedan", rekao je Ten Cate koji uzgaja krumpir, luk, žitarice, mrkvu i šećernu repu na farmi površine 100 hektara.
Mali predah očekuje se za vikend
Poljoprivrednici diljem sjeverozapadne Europe s napetošću očekuju novu kišu, dok inače kišne zemlje poput Ujedinjenog Kraljevstva, Belgije, Nizozemske i Njemačke prolaze kroz možda najsušnije proljeće u posljednjih sto godina. Mali predah očekuje se za vikend, no vjerojatno neće donijeti trajno olakšanje.
"Mi poljoprivrednici smo otporni, ali sušna razdoblja su uvijek stresna", rekao je za The Guardian Sven Borchert koji vodi farmu od 1700 hektara na kojoj se uzgajaju žitarice i povrće u Saskoj-Anhaltu i koji je potpredsjednik regionalnog udruženja poljoprivrednika.
Borchert je rekao da njegova farma, smještena u suhoj zavjetrini njemačkih planina Harz, ima zemlju koja dobro zadržava vodu, ali je ove godine primila upola manje kiše nego što bi trebala. Rekao je da očekuje kako će izdržati mjesec dana bez problema, ali ga brine da bi kiše u lipnju mogle doći prekasno za mnoge druge farme.
"Postoje pitanja koja te drže budnim noću, poput onog kako ćeš vratiti kredit banci", rekao je Borchert. Ekstremni vremenski uvjeti Europsku uniju godišnje koštaju oko 28,3 milijarde eura zbog izgubljenih usjeva i stoke, prema analizi osiguravajuće kuće Howden, što čini otprilike 6 % ukupne proizvodnje hrane.
Više od polovice tih gubitaka proizlazi iz suše, prema analizi četiriju glavnih vremenskih prijetnji koju je naručila Europska investicijska banka (EIB) kao dio napora Europske komisije da prošle godine ublaži nezadovoljstvo među poljoprivrednicima. Utvrđeno je da je osigurano samo 20 do 30 % tih gubitaka.
"Rizici povezani s klimom sve su veći izvor nesigurnosti oko proizvodnje hrane. Ublažavanje tih rizika putem osiguranja i mehanizama za smanjenje rizika ključno je za podršku ulaganjima europskih poljoprivrednika", rekla je Gelsomina Vigliotti, potpredsjednica EIB-a.
Mediteran se ubrzano isušuje
Očekuje se da će zagađenje iz fosilnih goriva pogoršati sušne uvjete u dijelovima Europe, pri čemu se Mediteran ubrzano isušuje, dok drugi dijelovi bilježe različite promjene.
Unatoč određenim koristima za poljoprivredna gospodarstva u sjevernoj Europi, kombinacija vrućine i suše vjerojatno će rezultirati značajnim gubicima u poljoprivrednoj proizvodnji za većinu europskih regija tijekom ovog stoljeća, zaključio je 2022. Međuvladin panel za klimatske promjene (IPCC).
Ten Cate, koji je član upravnog odbora jednog poljoprivrednog udruženja na jugu Nizozemske, rekao je da poljoprivrednici u toj regiji već svjedoče sve ekstremnijim vremenskim uvjetima. "Oborine su jače, a sušna razdoblja dulja, suša je ozbiljnija i ekstremnija. Također vidimo da temperatura raste i biljke su pod stresom."
Poljoprivrednici kažu da istražuju načine prilagodbe suši, od povećanja udjela organske tvari u tlu i sadnje sorti otpornijih na sušu do ulaganja u velike sustave za prikupljanje kišnice, preciznu poljoprivredu i navodnjavanje kapanjem.
Ten Cate je rekao da su lokalni poljoprivrednici odgovorili na sušu iz 2018. godine ulaganjem u mehaničke alate za izvlačenje vode iz kanala za navodnjavanje i njezinu raspodjelu po poljima.
Ako uskoro padne kiša, gubici će biti do 30 %
Ipak, kratkoročno gledano, poljoprivrednicima diljem Europe ne preostaje drugo nego čekati novu kišu. Gotovo trećina kontinenta bila je pod narančastim upozorenjem na sušu do kraja travnja, prema podacima Europskog opservatorija za sušu, dok je 0,7 % bilo u kritičnoj fazi crvenog alarma.
Peter Boysen, ekološki poljoprivrednik u njemačkoj saveznoj državi Schleswig-Holstein, rekao je da trava na njegovoj farmi još nije potpuno osušena, ali gotovo i ne raste. Procijenio je da ima dovoljno hrane za životinje za još samo nekoliko tjedana.
"Teško je procijeniti kakve će to ekonomske posljedice imati. Ako uskoro padne kiša, možda ćemo imati gubitke od 20 do 30 %. Ako kiše ne bude, naravno da će biti mnogo gore", rekao je Boysen.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati