Engleska uvela liječenje 15 vrsta raka injekcijom. Što to znači za svijet i Hrvatsku?

U ENGLESKOJ je nedavno odobrena nova metoda primjene imunoterapije za liječenje raka koja bi mogla značajno poboljšati kvalitetu života pacijenata i rasteretiti sustav.
Naime, umjesto dosadašnje intravenske infuzije koja traje oko sat vremena, pacijenti će primati injekciju imunoterapijskog lijeka nivolumaba koja traje samo 3 do 5 minuta.
Ušteda vremena za sve
Ova inovacija omogućit će da 15-ak tisuća pacijenata godišnje u Engleskoj dobije brži i jednostavniji pristup liječenju za 15 različitih vrsta raka, uključujući rak pluća, bubrega i kože.
Prema NHS England, pacijentima kojima je liječenje potrebno jednom ili dva puta mjesečno, ova će promjena donijeti značajne uštede vremena. Budući da se vrijeme koje zdravstveno osoblje provodi s ovim pacijentima smanjuje sa 60 na 5 minuta, to će vrijeme sada biti dostupno za liječenje drugih pacijenata. Ukupno ušteđeno vrijeme u Ujedinjenom Kraljevstvu iznosit će cijelu jednu godinu u godini dana - zbrajanjem svih skraćenih termina liječenja kod tisuća pacijenata, oslobodit će se toliko radnih sati medicinskog osoblja da bi ukupno činili ekvivalent cijele jedne radne godine jednog djelatnika.
Profesor Peter Johnson, nacionalni klinički direktor za rak pri NHS-u, rekao je da će ušteda vremena „omogućiti timovima da liječe još više pacijenata" i osloboditi kapacitete u bolnicama.
„Imunoterapija je već predstavljala ogroman napredak za mnoge pacijente NHS-a s rakom, a mogućnost da je ponudimo kao injekciju u samo nekoliko minuta znači da cijeli proces možemo učiniti daleko praktičnijim", rekao je dodavši da će ova promjena "omogućiti timovima da liječe još više pacijenata" i osloboditi kapacitete bolnica.
Kako djeluje nivolumab?
Nivolumab djeluje tako da pomaže imunološkom sustavu u borbi protiv raka blokirajući signale koje odašilju tumorske stanice kako bi zaustavile imunološki odgovor. On se veže za protein PD-1 na T-stanicama imunosnog sustava, čime sprječava rak da isključi te stanice i omogućuje im da prepoznaju i uništavaju stanice raka (slika dolje).
Kako stanice raka izbjegavaju T stanice? Kao prvo, stanice raka imaju oštećene mehanizme za popravak DNA — obilježje koje ih i čini tumorskim. Osim toga, brže se umnožavaju od normalnih stanica. Često imaju i isključene ili poremećene mehanizme programirane stanične smrti (apoptoze), što im omogućuje preživljavanje i u uvjetima u kojima bi se normalne stanice uništile zbog oštećenja ili stresa. Upravo ta otpornost na "samoubojstvo" stanice jedan je od ključnih razloga za njihovo nekontrolirano širenje. Sve navedeno dovodi do brzog nakupljanja mutacija, među kojima se mogu razviti one koje pomažu izbjegavanju imunosnog nadzora — primjerice, izražavanjem PD-L1 proteina koji blokira aktivnost T stanica. Kako rak napreduje, preživljavaju upravo one stanice koje su stekle najučinkovitije mehanizme obrane od imunosnog sustava.
Učinkovitost imunoterapije
Imunoterapija nivolumabom relativno je učinkovita protiv više vrsta raka, ali varira ovisno o tipu tumora, stadiju bolesti i individualnim karakteristikama pacijenata (npr. o ekspresiji PD-L1, genetskim mutacijama i stanju imunološkog sustava).
Primjerice, vrlo je učinkovita protiv melanoma i Hodgkinova limfoma, posebno u uznapredovalim stadijima, a daje značajne rezultate i u liječenju nesitnostaničnog karcinoma pluća u uznapredovalom stadiju. Kod drugih vrsta raka, primjerice bubrega, mokraćnog mjehura, jednjaka, želuca i raka glave, također pokazuje učinkovitost, no nešto manju.
Nuspojave mogu uključivati autoimune reakcije i upalne procese u različitim organima.
Sazrelo je vrijeme za novi korak
Felix M. Wensveen, profesor na Zavodu za histologiju i embrijologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci, kaže da je oslobađanje kočnica imunološkog sustava u borbi protiv raka, oblik imunoterapije poznat kao „terapija kontrolnih točaka", relativno nova metoda.
„Prvi lijek ipilimumab pojavio se na američkom tržištu 2011., a nivolumab 2014.", kaže Wensveen.
„Kada se uvodi nova klasa lijekova, u početku se primjenjuje vrlo sporo. To omogućuje kliničarima da pravovremeno reagiraju na neočekivane odgovore. Već vrlo rano znali smo da je ovaj lijek siguran. No, nitko se ranije nije potrudio istražiti je li njegova spora primjena još uvijek potrebna. Nedavna otkrića pokazala su da to što se nivolumab primjenjuje u 5 ili u 60 minuta nema apsolutno nikakvog utjecaja na učestalost komplikacija. Sada se to uvodi u kliničku praksu", tumači.
Prema tvrdnjama stručnjaka NHS-a, ova promjena neće dodatno opteretiti proračun jer je postignut dogovor s proizvođačem lijeka, tvrtkom Bristol Myers Squibb, o cijeni injekcijske verzije.
Naser Turabi iz organizacije Cancer Research UK naglasio je važnost ovakvih inovacija u unapređenju učinkovitosti liječenja raka i istaknuo potrebu za daljnjim ulaganjima i reformama u NHS-u kako bi se pacijentima osigurala dostupnost najnovijih tretmana.
Imunoterapija je značajno manje štetna od kemoterapije
Wensveen ističe da su imunoterapije veliki korak naprijed u liječenju raka.
„Klasična kemoterapija ubija i naša zdrava tkiva i stanice raka. Budući da su stanice raka krhkije, imaju tendenciju bržeg umiranja, no lijekovi koji se koriste u kemoterapiji ipak imaju vrlo negativan utjecaj na zdravlje pacijenata. Imunoterapija koristi naš imunološki sustav, koji vrlo specifično cilja i ubija samo stanice raka. To ne znači da nema nikakvih nuspojava, no one su obično puno blaže", kaže Wensveen.
Ipak, imunoterapija se ponekad koristi u kombinaciji s drugim terapijama, uključujući kemoterapiju.
Vijest je važna i za Hrvatsku
Ova vijest značajna je i za Hrvatsku u kojoj se imunoterapija postupno uvodi u kliničku praksu. Nedavno su u Hrvatskoj započeti programi stanične imunoterapije za liječenje određenih vrsta tumora, što predstavlja korak naprijed u modernizaciji onkološke skrbi.
Uvođenje brže i jednostavnije primjene imunoterapije, poput injekcijske verzije nivolumaba, moglo bi dodatno poboljšati dostupnost i učinkovitost liječenja raka u Hrvatskoj. S obzirom na sve veći broj oboljelih i potrebu za optimizacijom zdravstvenih resursa, ovakve inovacije predstavljaju važan korak prema unapređenju onkološke skrbi.
Wensveen ipak napominje da su imunoterapije još uvijek iznimno skupe.
„U 2023. godini nivolumab je bio četvrti najskuplji lijek koji je financirao HZZO u Hrvatskoj, odmah iza dva druga lijeka koji djeluju na istom principu. Stoga je svaki način na koji se mogu smanjiti troškovi ovih lijekova vrlo dobrodošao, uključujući i novac potrošen na njihovu primjenu", dodaje.
Hrvatska je predvodnica u razvoju imunoterapija
Wensveen podsjeća da je Hrvatska jedna od predvodnica u istraživanju imunoterapije.
„Do nedavno su imunoterapije koje postoje na tržištu ciljale samo jedan od dva inhibitora kontrolnih točaka, npr. CTLA4 ili PD1 i molekule s kojima oni stupaju u interakciju. Međutim, postoji mnogo više takvih vrsta proteina. U Centru izvrsnosti za virusnu imunologiju i cjepiva u Rijeci razvijene su nove terapije kontrolnih točaka koje ciljaju neke od tih molekula, a trenutno se istražuje koliko su učinkovite u liječenju raka", poručuje Wensveen.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati