Ukrajina treba svaki projektil koji može dobiti. Britanci joj šalju neobično rješenje

ZBOG svakodnevnih ruskih napada raketama i dronovima na ukrajinske gradove i vojne baze Ukrajina hitno treba svaki projektil zemlja-zrak koji može dobiti. Među najnovijim rješenjima je i sustav Raven, neobični hibridni protuzračni sustav koji spaja kamione i rakete iz starih borbenih zrakoplova. Neobičan je, ali je namjerno takav, piše Forbes.
"Riječ je o impresivnom sustavu koji kombinira vozilo HMT 600 Supacat s naprednim raketama kratkog dometa zrak-zrak tipa ASRAAM", rekao je pukovnik britanskih Kraljevskih marinaca Olly Todd iz postrojbe Task Force Kindred, koja razvija oružane sustave za ukrajinsku vojsku.
Velika Britanija Ukrajini je već isporučila osam sustava Raven, a još pet je na putu. Ovi sustavi ruše ruske dronove još od 2023., ali su tek nedavno javno prikazani u službenim snimkama.
Zbog mješavine sustava naslijeđenih iz sovjetskog doba, lokalno nabavljenih komponenti i donacija zapadnih saveznika Ukrajina je od početka invazije 2022. suočena s velikim izazovom: mnogo različitih radara, lansera i projektila jednostavno nije bilo predviđeno da funkcionira zajedno. Neki radari nisu podržavali određene projektile, koji, pak, nisu bili kompatibilni s lanserima. Britansko ministarstvo obrane još je 2022. počelo spajati takve nespojive komponente.
FrankenSAM
Godinu kasnije i američko ministarstvo obrane pokrenulo je vlastiti program nazvan FrankenSAM, aludirajući na Frankensteina. I ukrajinsko ministarstvo obrane paralelno provodi vlastiti program.
Glavni izazov je integracija - natjerati nespojive dijelove da zajedno rade kao jedinstven sustav. Kod sustava Raven britanski inženjeri skinuli su šine za rakete sa starih borbenih zrakoplova Kraljevskog ratnog zrakoplovstva i pričvrstili ih na kamione Supacat. Na krovove su postavljene jednostavne kamere, kojima se upravlja modificiranim joystickom za videoigre. One usmjeravaju raketne šine i 90-kilogramske ASRAAM rakete prema ciljevima u zraku.
Nakon lansiranja ASRAAM, raketa vođena infracrvenim navođenjem, samostalno prati toplinski izvor i vodi se prema njemu. Ima domet do 24 kilometra. Todd opisuje Raven kao "jedan od najučinkovitijih sustava protuzračne obrane kratkog dometa u Ukrajini trenutačno".
Osim Ravena, Ukrajina koristi još niz improviziranih sustava tipa FrankenSAM - od sovjetskih vozila koja lansiraju stare američke rakete do sovjetskih raketa zrak-zrak koje su tek sada prvi put lansirane s tla. Nitko ih ranije nije tako koristio, sve dok nije počeo ovaj rat.
Većina ovih sustava koristi se za obranu kratkog dometa, što i ima smisla jer su rakete zrak-zrak kojima Ukrajina raspolaže uglavnom ograničene na desetke kilometara dometa. No ono što Ukrajini najviše nedostaje su sustavi dugog dometa, sposobni štititi gradove i vojne objekte od najopasnijih ruskih balističkih projektila.
Takve zahtjeve trenutačno mogu ispuniti samo dva sustava, američki Patriot i europski SAMP/T. Iako je moguće da su poneki Patriot lanseri povezani s bivšim sovjetskim radarima, veliku većinu ukrajinskih baterija protuzračne obrane dugog dometa, njih osam ili više, čine standardizirani sustavi, a ne improvizirani FrankenSAM-i.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati