Trumpov čovjek: Dali smo ultimatum i Putinu i Zelenskom - pregovori ili odlazimo

AMERIČKI predsjednik Donald Trump izdao je ultimatum Moskvi i Kijevu: ili će ubrzo doći do napretka u mirovnim pregovorima, ili će se Sjedinjene Američke Države povući iz procesa - to je u intervjuu za Breitbart News izjavio njegov posebni izaslanik Steve Witkoff.
"Predsjednik je objema stranama dao ultimatum: ako ne dođe do izravnih pregovora, i ako se to ne dogodi vrlo brzo, on smatra da bi se Sjedinjene Države trebale povući iz ovog sukoba – što god to točno značilo – i jednostavno prestati biti uključene", rekao je Witkoff u razgovoru snimljenom 8. svibnja, prije nego što su počele rasprave o mogućim pregovorima na visokoj razini u Turskoj 15. svibnja.
Witkoff je jedna od ključnih osoba u Trumpovim pokušajima da posreduje u mirovnim pregovorima između Moskve i Kijeva. Osobno se sastajao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, kao i s ukrajinskim i europskim dužnosnicima.
Witkoff je prošlog tjedna za Breitbart News rekao da je sastanak predsjednika Volodimira Zelenskog i Vladimira Putina "potpuno moguć". Zelenski je predložio da se s Putinom sastane 15. svibnja u Istanbulu – bio bi to njihov prvi susret od početka rata velikih razmjera – te je pozvao na bezuvjetni prekid vatre koji bi započeo 12. svibnja. Moskva je odbacila prijedlog o primirju i susretu dvojice lidera, ali je podržala početak izravnih pregovora tijekom ovoga tjedna.
Ključne teme pregovora
Prema Witkoffu, ključne teme razgovora su: sudbina pet djelomično ili potpuno okupiranih ukrajinskih regija, status nuklearne elektrane u Zaporižji te pristup Ukrajine rijeci Dnjepar i Crnom moru.
Rusija trenutno drži pod okupacijom oko 20 posto ukrajinskog teritorija, uključujući cijeli Krimski poluotok, gotovo cijelu Luhansku oblast te velike dijelove Donjecke, Zaporiške i Hersonske oblasti. Kremlj je te teritorije jednostrano i nezakonito proglasio dijelom Ruske Federacije i inzistira na potpunom povlačenju ukrajinskih snaga iz tih područja kao uvjetu za postizanje mirovnog sporazuma.
"Rusija ima kontrolu – premoćnu kontrolu – nad dvjema od tih regija. Ukrajinci imaju određeni stupanj kontrole nad preostale tri, pa se sada postavlja pitanje kako ćemo to procijeniti – postoji razlika između linija bojišnice, mjesta gdje su raspoređene vojne snage i administrativnih granica", rekao je Witkoff.
"Nuklearna elektrana Zaporižja važan je dio tih razgovora jer je svojevrsni krunski dragulj. Trenutno je zatvorena, ali ju je potrebno ponovno staviti u funkciju jer proizvodi veliku količinu električne energije koja napaja gradove poput Kijeva", dodao je.
Prema izvješćima, SAD je predložio da preuzme upravljanje nuklearnom elektranom Zaporižja, uz uvjet da električnu energiju nastavi dobivati i Ukrajina i Rusija.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati