Hotelske sobe postale bojišnica: Ruska strategija protiv neovisnog izvještavanja

Foto: EPA

Rusija je od početka rata 2022. godine do ožujka 2025. napala 25 hotela u blizini ukrajinske bojišnice. Prema izvješću organizacije za medijska prava Reporteri bez granica i ukrajinske organizacije Truth Hounds, čini se da je riječ o kampanji zastrašivanja novinara u tom području, piše The Washington Post.

Napadi na hotele u početku su bili sporadični, ali su se intenzivirali tijekom prošle godine, što upućuje na pomak od izoliranih događaja prema trajnoj prijetnji za medijsko osoblje koje radi blizu bojišta, navodi se u izvješću. Utvrđeno je da su od početka rata 24 novinara ranjena, a jedan ubijen u napadima na hotele.

Hoteli nisu vojne baze, a novinari nisu strani plaćenici

"Ti napadi dio su šire strategije sijanja straha i nastojanja da se ograniči izvještavanje o ratu", rekla je Pauline Maufrais, regionalna službenica za Ukrajinu u organizaciji Reporteri bez granica, koja djeluje pod francuskim akronimom RSF.

"Zgrade koje su meta nisu 'ukrajinske vojne baze', a novinari u njima nisu 'plaćenici', suprotno dezinformacijskom narativu koji neumorno promiču svi slojevi ruske države i prokremaljski mediji", objasnila je Maufrais.

Korištenje preciznih ubojitih sredstava poput balističkih i krstarećih projektila u napadima pokazuje da su hoteli bili namjerna meta i da su napadi dio šire strategije kojoj je cilj obeshrabriti neovisno izvještavanje s bojišta, navodi se u izvješću.

Rusija često tvrdi da su hoteli legitimne mete jer u njima borave ukrajinski vojnici ili strani plaćenici, ali izvješće nije pronašlo nikakvu povezanost između napadnutih hotela i vojne prisutnosti. Umjesto toga, istraga je otkrila da je zajednička poveznica među napadnutim hotelima bila to što su bili poznati po tome da su u njima odsjeli novinari.

Turizam je u područjima blizu bojišta u potpunosti prestao, a noćenje je zabranjeno za većinu međunarodnih radnika iz nevladinih organizacija, što novinare čini glavnim gostima preostalih hotela.

Anketa koju su provele obje organizacije pokazala je da 64 posto novinara smatra kako su ruski pojačani napadi na hotele otežali njihovu sposobnost rada u ratnoj zoni. U nekim su slučajevima vojna lica na dopustu boravila u hotelima, ali je samo jedan od napadnutih hotela ugostio pripadnike oružanih snaga u okviru službenih vojnih zadaća, navodi se u izvješću.

Unajmljeni stanovi sigurniji su od hotela

Violetta Pedorych, producentica za francusku televiziju i druge zapadne medije, preživjela je kada su na Park Hotel u Harkivu 10. siječnja 2024. pale dvije ruske rakete, iako je tom prilikom zadobila ozljede.

Pedorych je za The Washington Post rekla da su ona i njezin tim uvijek odsjedali u tom hotelu jer su ga smatrali sigurnim. Park je mali hotel izvan gradskog središta i nikada nisu vidjeli vojnike koji bi tamo boravili. Pedorych je rekla da i dalje putuje u područja blizu bojišta, ali sada odsjeda u unajmljenim stanovima umjesto u hotelima.

"Mnogi novinari sada izbjegavaju hotele blizu bojišnice, neki obustavljaju terenski rad, a većina se suočava s logističkim izazovima. To otežava izvještavanje", rekla je Maufrais.

Loša kvaliteta cesta u područjima blizu bojišta i velike udaljenosti između žarišta borbi ranije su značile da su novinari nastojali boraviti u najbližem, najsigurnijem gradu u regiji uz bojište. No budući da sada radi vrlo malo hotela, novinari borave u stanovima blizu bojišnice ili putuju osam do deset sati iz gradova kao što je Dnjipro, koji se nalazi između regija Donjeck i Zaporižja.

Izvješće je pokazalo da je 13 posto medijskih organizacija obustavilo ili smanjilo putovanja u blizinu bojišnice zbog napada na hotele, smatrajući ih preopasnima i logistički prezahtjevnima.

Drugi problem, rekla je Oksana Romanjuk, voditeljica ukrajinskog Instituta za masovne medije, organizacije za medijska prava, jest taj što sigurnosne odluke često donose menadžeri u inozemstvu, čije je iskustvo oblikovano sukobima u drugim regijama poput Bliskog istoka, a koji ne prepoznaju sigurnosne probleme s hotelima u Ukrajini.

"Neka terenski timovi donesu konačnu odluku"

Romanjuk je navela primjer napada na novinare koji su odsjeli u hotelu u Kramatorsku u kolovozu, pri čemu su dva člana ozlijeđena, a njihov sigurnosni savjetnik ubijen.

Rekla je da ta grupa nije željela odsjesti u tom hotelu jer je u prethodnim mjesecima u tom području bilo napada na hotele, ali je sigurnosni protokol medijske kuće inzistirao da tim bude smješten u hotelu. "Neka terenski timovi donesu konačnu odluku o tome što je najbolje za njih", rekla je Romanjuk.

OSZAR »
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.
OSZAR »