Došlo je do preokreta turističkih brojki u lipnju

Foto: Zvonimir Barisin/PIXSELL

NAKON svibnja i slabijih turističkih rezultata, lipanj je donio preokret na hrvatskoj obali. Osim rasta ukupnih brojki, ovaj je mjesec obilježio i povratak njemačkih gostiju, kojih je u svibnju bilo znatno manje.

Prema riječima ministra turizma Tončija Glavine, u prva dva tjedna lipnja zabilježeno je 11% više dolazaka i 19% više noćenja u odnosu na isto razdoblje prošle godine, dok je na razini cijele godine rast iznosio 4%. Ipak, riječ je o podacima za polovicu mjeseca pa su oni zasad još uvijek nepotpuni.

Prema dostupnim službenim turističkim podacima, jasno se vidi kako brojke osciliraju iz mjeseca u mjesec. Siječanj je bio na razini prošle godine, ožujak je donio pad, travanj rast, svibanj ponovno pad, a lipanj je, kao što su i najavljivali, donio pozitivan trend.

Žgomba: Predsezona je uspješna

Predsjednik Udruženja putničkih agencija pri HGK, Boris Žgomba, u lipnju je za Index izjavio kako pad broja stranih turista u svibnju nije bio dramatičan te da će ga najvjerojatnije nadoknaditi rezultati na kraju lipnja.

>> Manje stranih gostiju u svibnju. "Više ne možemo skupo prodavati sunce i more"

Naglasio je da su za realnu procjenu ključne brojke za cijelo razdoblje predsezone, odnosno svih šest mjeseci. Prema njegovim riječima, pokazalo se da svibanjski negativni trend nije značajno utjecao na predsezonu. Otkrio je kakve smo rezultate ostvarili po pitanju dolazaka u prvih šest mjeseci.

"Činjenica je da smo u svibnju imali pad gostiju, ali samo zato što smo imali drukčiji raspored vjerskih i drugih praznika u Europi. Relevantno je gledati isključivo prvih šest mjeseci te ih na taj način usporediti s prošlom godinom.

Iskristaliziralo se i sad je vidljivo da imamo 3% gostiju više nego što je to bilo prošle godine za isto razdoblje. To znači upravo ono što smo rekli. Loš svibanj i dobar lipanj, ali kad to sve stavite u neki okvir, onda se dobije konačan rezultat.

Ovih šest mjeseci treba gledati kao prolazno vrijeme koje je relativno dobro. Čak i malo iznad prošlogodišnjih rezultata. Prema tome možemo predsezonu proglasiti uspješnom", rekao nam je Boris Žgomba.

Nijemaca 50% više u lipnju

Otkrio nam je i turističke rezultate za lipanj koji su s posljednjim danom u mjesecu bili gotovo 10% viši u odnosu na prošlu godinu kada su u pitanju dolasci. Značajan porast zabilježen je i među njemačkim gostima kojih je u lipnju stiglo 50% više nego u istom razdoblju prošle godine.

"U prvih šest mjeseci Nijemci su s dolascima u okviru prošlogodišnjih brojki. Međutim, glavni dio Nijemaca, kao i ostalih gostiju, tek treba doći. Kada uspoređujemo isključivo lipanj, on je ove godine bio bolji za 50% kada su u pitanju dolasci njemačkih gostiju."

Kako je dodao, ovakve rezultate možemo dijelom zahvaliti i kalendaru, budući da je lipanj ove godine uključivao blagdan Duhova, kada mnogi Nijemci tradicionalno putuju, kao i praznike koji su se pomaknuli u odnosu na prošlu godinu. Zbog toga su i mjesečni trendovi u dolascima i noćenjima na Jadranu bili drukčiji nego inače.

U Poreču i Rovinju raste broj njemačkih gostiju

Podsjetim, u svibnju se broj njemačkih gostiju u Hrvatskoj gotovo prepolovio u odnosu na prošlu godinu. Njihov udio u ukupnim noćenjima pao je s 30 na 16,5%, a ostvarili su čak 1,2 milijuna noćenja manje, što predstavlja pad od oko 50%. Lipanj je, s druge strane, zabilježio 50% više njemačkih gostiju.

Veći broj dolazaka njemačkih gostiju u lipnju posebno je vidljiv na sjeveru Jadrana. Poreč je 23. lipnja dosegnuo milijunto turističko noćenje, čime je ta brojka ostvarena tri dana ranije u odnosu na prošlu godinu.

Najveći broj gostiju i dalje dolazi iz Njemačke i Austrije, tržišta koja zajedno čine gotovo polovicu ukupnih noćenja. Austrijski gosti ostvarili su najveći broj dolazaka, dok su Nijemci ponovno zauzeli prvo mjesto po ukupnom broju noćenja.

I Rovinj je zabilježio rast za razdoblje od 1. siječnja do 22. lipnja kada je ostvareno 7% više noćenja i 9% više dolazaka. Kao i u Poreču, najveći broj noćenja u tom periodu ostvarili su Nijemci s 30% udjela što je 4% više u odnosu na isti period lani. Nakon njih su odmah Austrijanci sa 17% udjela kojih je bilo 1% manje u odnosu na isti period lani.

Bogunović: Sezona je podložna fluktuacijama

Index je razgovarao i s Brankom Bogunovićem, savjetnikom u turizmu i hotelijerstvu, koji nam je rekao turističke podatke za Pulu te dodao kako nacionalne brojke ne može komentirati dok se ne vidi cjelokupna slika.

"Pula je u prvih šest mjeseci u pristojnom plusu u odnosu na 2023. godinu. Nijemci su nam se ponešto vratili iako su u 2023. godini bili u minusu u odnosu na 2022. Trebamo to gledati i u kontekstu globalnih okolnosti, velika je nesigurnost što dovodi do straha od recesije.

Ako govorimo o Nijemcima kao našem glavnom tržištu, oni su racionalni potrošači i odabrat će putovati manje, što istraživanja za sada i pokazuju. Mislim da predsezona zasad nije alarmantno loša, ali isto tako ne možemo na osnovi predsezone donositi bilo kakve zaključke o tome kakva će biti turistička sezona.

Trebamo sačekati najranije rujan, ako ne i listopad kako bismo podvukli crtu. Tu su praznici i neke druge okolnosti koje pridonose sezonskim fluktuacijama. Sljedeće godine će se okolnosti opet drukčije pomaknuti i neki mjeseci će biti lošiji ili bolji. Jako je teško s trenutnim podacima davati prognoze jer turistička sezona uvijek ima te fluktuacije.

Ono što se može uspoređivati je srpanj sa srpnjem te kolovoz s kolovozom. To već ima nekog smisla. Ovo sve prije je podložno promjenama. Negdje se oduzme dok se na drugoj strani doda", mišljenja je Bogunović.

OSZAR »
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.
OSZAR »