Sjedinjene Američke Države došle su do novih obavještajnih podataka koji upućuju na to da Izrael poduzima pripreme za napad na iranske nuklearne objekte, čak i dok Trumpova administracija nastoji postići diplomatski dogovor s Teheranom, izjavilo je za CNN više američkih dužnosnika upućenih u najnovije obavještajne podatke.
Takav napad bio bi drsko kršenje politike predsjednika Donalda Trumpa, poručili su američki dužnosnici. Također bi mogao dovesti do šireg regionalnog sukoba na Bliskom istoku, što SAD nastoji izbjeći otkako je rat u Gazi početkom 2023. godine povećao napetosti.
Dužnosnici upozoravaju da nije jasno jesu li izraelski čelnici donijeli konačnu odluku te da postoje duboke nesuglasice unutar američke vlade o vjerojatnosti da će Izrael doista djelovati. Hoće li i kako Izrael djelovati, vjerojatno će ovisiti o tome što misli o američkim pregovorima s Teheranom o njegovu nuklearnom programu.
No "šansa da Izrael napadne iranski nuklearni objekt značajno je porasla u posljednjim mjesecima", rekao je još jedan izvor upoznat s američkim obavještajnim podacima. "A mogućnost da Trump dogovori američko-iranski sporazum koji ne uklanja sve zalihe uranija u Iranu čini napad izglednijim."
Pojačana zabrinutost ne proizlazi samo iz javnih i privatnih poruka visokih izraelskih dužnosnika o tome da razmatraju takav potez već i iz presretnutih izraelskih komunikacija i zapažanja izraelskih vojnih kretanja koja bi mogla upućivati na skori napad, reklo je više izvora upoznatih s obavještajnim podacima.
Među vojnim pripremama koje su SAD primijetile jesu premještanje zračnih ubojitih sredstava i dovršetak jedne zračne vježbe, rekla su dva izvora.
No, ti isti pokazatelji mogli bi također jednostavno značiti da Izrael pokušava izvršiti pritisak na Iran da odustane od ključnih stavki svojega nuklearnog programa, signalizirajući posljedice ako to ne učini, što naglašava stalno mijenjajuće složenosti s kojima se Bijela kuća suočava.
CNN je zatražio komentar od Vijeća za nacionalnu sigurnost i ureda izraelskog premijera. Izraelsko veleposlanstvo u Washingtonu nije komentiralo ove navode.
Trump je javno prijetio vojnim djelovanjem protiv Irana ako napori njegove administracije da ispregovara novi nuklearni sporazum s Teheranom propadnu. No, Trump je također postavio vremensko ograničenje za diplomatske napore SAD-a.
U pismu iranskom vrhovnom vođi ajatolahu Aliju Hameneiju sredinom ožujka Trump je dao rok od 60 dana da ti napori uspiju, prema izvoru upoznatom s komunikacijom. Od tada je prošlo više od 60 dana otkako je pismo dostavljeno i 38 dana otkako je počeo prvi krug pregovora.
Jedan visoki zapadni diplomat koji se ranije ovog mjeseca sastao s predsjednikom rekao je da je Trump poručio kako će SAD dati tim pregovorima samo nekoliko tjedana da uspiju prije nego što se pribjegne vojnim udarima. No, zasad je politika Bijele kuće i dalje usmjerena na diplomaciju.
To je Izrael stavilo "između čekića i nakovnja", rekao je Jonathan Panikoff, bivši visoki obavještajni dužnosnik specijaliziran za regiju. Premijer Benjamin Netanyahu pod pritiskom je da spriječi američko-iranski sporazum koji Izrael ne smatra zadovoljavajućim, a istodobno ne želi otuđiti Trumpa, koji se već razišao s izraelskim premijerom oko ključnih sigurnosnih pitanja u regiji.
"Na kraju dana, izraelsko donošenje odluka temeljit će se na američkim političkim odlukama i djelovanjima te na tome kakve dogovore predsjednik Trump postigne ili ne postigne s Iranom", rekao je Panikoff, koji je dodao da ne vjeruje da bi Netanyahu bio voljan riskirati potpuno narušavanje odnosa s SAD-om pokretanjem napada bez barem prešutnog američkog odobrenja.
Iran se nalazi u najslabijem vojnom položaju u desetljećima, nakon što je Izrael u listopadu bombardirao njegove pogone za proizvodnju raketa i sustave protuzračne obrane, uz ekonomiju oslabljenu sankcijama i uništenje njegovih najmoćnijih regionalnih saveznika od strane Izraela. Izrael, kažu američki dužnosnici, vidi priliku.
SAD pojačava prikupljanje obavještajnih podataka kako bi bio spreman pomoći ako izraelski čelnici odluče napasti, rekao je jedan visoki američki dužnosnik za CNN. No, izvor upoznat s razmišljanjem Trumpove administracije rekao je za CNN da SAD vjerojatno neće pomoći Izraelu u izvođenju napada na iranske nuklearne objekte u ovom trenutku, osim ako Teheran ne napravi neku veliku provokaciju.
Izrael nema kapacitete uništiti iranski nuklearni program bez američke pomoći, uključujući dopunu goriva u zraku i bombe potrebne za proboj do duboko ukopanih objekata, što je također zabilježeno u prethodnim američkim obavještajnim izvješćima, prema izvoru upoznatom s tim pitanjem.
Izraelski izvor rekao je za CNN da bi Izrael bio spreman poduzeti vojnu akciju sam ako bi SAD ispregovarao ono što je taj izvor opisao kao "loš sporazum" s Iranom koji Izrael ne može prihvatiti.
"Mislim da je vjerojatnije da će napasti kako bi pokušali srušiti sporazum ako misle da će Trump pristati na 'loš sporazum'", rekao je drugi izvor upoznat s američkom obavještajnom procjenom. "Izraelci nisu bili sramežljivi u signaliziranju toga nama... i javno i privatno."
Američka obavještajna procjena iz veljače upućivala je na to da bi Izrael mogao upotrijebiti ili vojne zrakoplove ili rakete dugog dometa kako bi iskoristio oslabljene iranske protuzračne obrane, ranije je izvijestio CNN.
No, ista procjena također opisuje kako bi takvi napadi samo minimalno unazadili iranski nuklearni program i ne bi predstavljali konačno rješenje.
"To je pravi izazov za Netanyahua", rekao je Panikoff.
Zasad su američki pregovori s Iranom zapeli na zahtjevu da Teheran ne obogaćuje uranij, proces koji može omogućiti izradu oružja, ali je također potreban za proizvodnju nuklearne energije u civilne svrhe.
Posebni izaslanik Steve Witkoff, koji vodi američku delegaciju, rekao je za ABC News tijekom vikenda da Washington "ne može dopustiti ni 1 % sposobnosti obogaćivanja" u sklopu sporazuma. "Dostavili smo prijedlog Irancima za koji mislimo da rješava dio toga bez da ih vrijeđa", rekao je.
Hamenei je u utorak rekao da ne očekuje da će pregovori sa Sjedinjenim Državama o nuklearnom programu Teherana "dovesti do zaključka", nazvavši američki zahtjev da Iran ne obogaćuje uranij "velikom pogreškom". Iran inzistira da ima pravo na obogaćivanje prema Ugovoru o neširenju nuklearnog oružja Ujedinjenih naroda i kaže da se toga prava neće odreći ni pod kojim okolnostima.
Novi krug pregovora mogao bi se održati u Europi ovaj tjedan, prema Witkoffu. I SAD i Iran iznijeli su prijedloge, ali nakon više od mjesec dana pregovora uz posredovanje Omana, trenutačno ne postoji američki prijedlog s Trumpovim odobrenjem, rekli su izvori.
Američke obavještajne agencije u veljači su izdale upozorenja da će Izrael vjerojatno pokušati napasti ključne objekte iranskoga nuklearnog programa ove godine, ranije je izvijestio CNN. "Stajalište Izraela dosljedno je da je vojna opcija jedina opcija za zaustavljanje iranskoga vojnog nuklearnog programa", primijetio je jedan američki dužnosnik.