Članovi DRAVA LIFE projektnog tima apeliraju na sve posjetitelje rijeke Drave da izbjegavaju hodanje po sprudovima od kraja travnja do kraja srpnja, kako bi zaštitili staništa male čigre, jedne od najrjeđih ptica gnjezdarica u Hrvatskoj.
Male čigre ponovno se vraćaju na sprudove rijeke Drave kako bi odgojile potomstvo. Kako navode članovi DRAVA LIFE projektnog tima, riječ je o iznimno osjetljivim pticama koje ovise o prirodnim, netaknutim šljunčanim i pješčanim sprudovima, staništima koja su svake godine sve ugroženija ljudskim utjecajem.
Mala čigra je simbol žive, prirodne rijeke. Njezin opstanak govori o zdravlju riječnog ekosustava koji dijeli s drugim ugroženim pticama, poput bregunica, vodomara i pčelarica. Za razliku od crvenokljune čigre, mala čigra odbija se gnijezditi na umjetnim platformama i isključivo je vezana za prirodna riječna staništa.
Nažalost, sve prisutniji ljudski tragovi u prirodi dovode do toga da je mala čigra postala ugrožena. U tu nezavidnu situaciju dovedena je regulacijama rijeka, gradnjom hidroelektrana, vađenjem šljunka i pijeska i ljudskim ometanjem, kao što je veslanje, pecanje, kupanje i sl.
Zbog toga se ptica našla na popisu raznih dirtektiva, pravilnika i zakona o zaštiti prirode, a sve odreda zabranjuju njihovo hvatanje, ubijanje, uznemiravanje te uništavanje gnijezda ili staništa.
Kako bi ih zaštitili, iz DRAVA LIFE apeliraju na posjetitelje Drave da izbjegavaju šljunčane sprudove od kraja travnja do kraja srpnja, promatraju ptice s udaljenosti i informiraju druge posjetitelje rijeke o važnosti zaštite malih čigri.
Kako bi se očuvali posljednji gnijezdeći parovi male čigre treba obnoviti dinamiku rijeke i dopustiti Dravi da stvara nove šljunčane i pješčane sprudove te spriječiti uznemiravanje ptica tijekom sezone gniježđenja.
To je bio jedan od glavnih ciljeva projekta DRAVA LIFE u kojem su Hrvatske vode, WWF, Udruga za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek te javne ustanove za zaštitu prirode Koprivničko-križevačke, Virovitičko-podravske i Varaždinske županije udružile snage i zajednički radile na stvaranju primjera dobre prakse obnove rijeka u Hrvatskoj i regiji.
"Drava je dio UNESCO-vog Petodržavnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav te Natura 2000 mreže. Očuvanjem malih čigri čuvamo ne samo jednu vrstu, već cjelokupno bogatstvo tog jedinstvenog riječnog ekosustava", naglašavaju iz projektnog tima.