Pacijent koji se nalazi u Sveučilišnoj bolnici Bulovka u Pragu nema ebolu. U subotu su to potvrdili rezultati testova poslanih u berlinski Institut Robert Koch, izvijestila je glasnogovornica bolnice.
40-godišnji muškarac je u Češku stigao 6. svibnja, nakon što je prethodno boravio u Demokratskoj Republici Kongo i Ruandi. U petak navečer prevezen je iz bolnice u Taboru u specijaliziranu ustanovu Bulova u Pragu, gdje je smješten u poseban bioboks. Glasnogovornica bolnice Bulovka navela je da je pacijent u stabilnom stanju. "I dalje je hospitaliziran", dodala je.
"Iz Kochova instituta u Berlinu dobili smo rezultate testiranja koji su negativni", izjavila je za Novinky.cz sinoć nešto prije 23 sata Eva Stolejda Libigerová, glasnogovornica Sveučilišne bolnice Bulovka.
Dobre vijesti potvrdila je i ravnateljica Krajskog zavoda za javno zdravstvo Južnobohemske regije u Češkim Budějovicama, Kvetoslava Kotrbová. "Testovi su isključili hemoragijske groznice i druge opasne bolesti", rekla je Kotrbová.
Lokalni epidemiolozi brzo su identificirali sve kontakte muškarca koji je prije hospitalizacije boravio u zemlji oko deset dana. Amerikanac u dobi od oko 40 godina bio je u kontaktu s 26 osoba. Kod nijedne od njih nisu se pojavili simptomi bolesti. Do primitka rezultata svi su bili u karanteni. "Trenutačno obavještavamo sve osobe kojima smo odredili karantenu, kao i predstavnike Južnobohemske regije, grada Tábora, službe civilne zaštite i druge nadležne institucije", rekla je Kotrbová.
Ministar zdravstva Vlastimil Válek pohvalio je angažman hitnih službi, liječnika i epidemiologa.
"Zahvaljujem svim zdravstvenim radnicima, epidemiolozima i pripadnicima hitnih službi na profesionalno i brzo odrađenom poslu. Također želim podsjetiti da se u ovakvim situacijama postupa po jasno definiranim i više puta uvježbavanim protokolima. Sve uključene službe redovito vježbaju takve scenarije i ovaj slučaj je pokazao zašto su ta uvježbavanja važna", poručio je Válek.
Ebola se prenosi kontaktom s oboljelom osobom ili kontaminiranim materijalom, a simptomi uključuju visoku temperaturu, povraćanje, proljev, bolove u mišićima i krvarenje.
Virus je otkriven 1976. godine u blizini rijeke Ebola, a od tada je izazvao više epidemija u Africi. U zapadnoj Africi je između 2014. i 2015. godine preminulo više od 11.000 ljudi. Smrtnost bolesti kreće se između 25 i 90 posto.
U posljednjih nekoliko godina dostupna su cjepiva protiv ebole, no opasnost i dalje postoji. Međunarodni odbor Crvenog križa u siječnju je upozorio da zbog sukoba u Kongu postoji rizik curenja virusa iz laboratorija u gradu Goma, pozvavši na hitnu zaštitu uzoraka koji bi mogli biti pogođeni borbama.